Znaczenie choinkowych ozdób

bombki i ozdoby

Choinka jest tradycją świąteczną, która w każdym domu jest postawiona tuż przed Bożym Narodzeniem. Jednak czy wiadomo skąd przyszła sama tradycja choinki w naszych domach?

Czym jest choinka?

By wiedzieć skąd przyszła tradycja tego drzewka w naszych domach, to warto, jest najpierw dowiedzieć się, czym jest w ogóle choinka. Choinka to drzewko udekorowane różnymi ozdobami. Przeważnie są to drzewa iglaste. Szczególnie przyozdabianie choinki upodobali sobie górale. Są tam wieszane ozdoby choinkowe zarówno te ręcznie robione, jak i kupowane w sklepie. Wiesza się także na choince słodkie łakocie, które najbardziej kuszą najmłodszych domowników.

Skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka?

Przyozdabianie choinki w domach i kościołach zapoczątkował w Europie Marcin Luter, który był zwolennikiem tego drzewka. Później ta tradycja została przekazana Francuzom, Anglikom oraz między innymi Polakom. Do Polski przywędrowała ta tradycja zdobienia choinki wraz z zaborem pruskim. Najpierw choinkę ubierano tylko w urzędach i kościołach, a dopiero później zaczęto ubierać choinkę także w domach. Ten zwyczaj trwa do dziś.

Jakie znaczenie mają konkretne ozdoby na choinkę?

Choinkę możemy wybierać spośród kilku rodzajów drzew dlatego, mogą się one różnić w naszych domach. Warto też jednak wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolorowe i białe ozdoby choinkowe, które wieszamy na nasze drzewko. Światełka to odstraszanie złych mocy, łańcuchy zaś to scalenie rodziny. Dzwoneczki to natomiast dobre nowiny, a anioły oznaczają opiekę nad domem. Słodkości, które wieszamy na choince, oznaczają radość, a jabłka zdrowie i urodę. W niektórych rejonach wiesza się także orzechy, które symbolizują dobrobyt i siłę. Warto też umieścić gwiazdę betlejemską na choince, która oznacza dążenie do Chrystusa. W wielu domach kładzie się także pod samą choinką szopkę w szopkę z Maryją, Józefem oraz Jezusem i zwierzętami. Można tam dołożyć także prawdziwe siano.

Dzięki tym znaczeniom będzie można ubrać choinkę tak, by zachować wszystkie tradycje, które są nam przekazywane.